تبلیغات
فیزیک - آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : حامد رئیسی
نظرسنجی
آیا واقعا رشته فیزیک را دوست دارید یا به اجبار فیزیک می خوانید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فیزیک
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
امروزه اگر كشوری بخواهد پیشرفت كند باید پژوهش كند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش كند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها كار كند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یك تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیك حضور دارند چون هر كاری كه بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیكی داشته باشد.
دكتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یك دستگاه الكتریكی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیكی بر آن حاكم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.»
«اگر كسی فیزیك را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف كشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیك مطلب مختلفی از قبیل الكتریسیته و مكانیك می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌كنند.»
آقای صحبت‌زاده دانشجوی دكتری فیزیك دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیك می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد كارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای، مراكز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشكی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت كنند.»
داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر كسی به امید به دست آوردن یك موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیك بشود، باید بداند كه در انتها فقط یك مدرك لیسانس به دست خواهد آورد. برای این كه رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیك در جامعه ما موقعیت كاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب كلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»
البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌كند كه رشته فیزیك انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این كه فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب كرده‌اند و گرنه دانشجویانی كه با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب كرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌كند. برای مثال یكی از فارغ‌التحصیلان این رشته كارگاهی برای ساخت وسایل اپتیكی دایر كرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شركت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شركت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی كه در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد كرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
اسماعیلیان دانشجوی دكتری فیزیك هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیك منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.» سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است كه دانشجوی این رشته باید به فیزیك علاقه‌مند باشد به این معنی كه از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده كند.
برای مثال با توجه به معلومات فیزیك دبیرستانی خود بررسی كند كه آبی كه از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریك می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟
بی‌شك عواملی كه باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، كنجكاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفكر فراوان بود كه با مشاهده پدیده‌های تكراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را كشف كرد.
دكتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی كه با اتفاقات علمی كار دارند در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیك به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌كنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی كه مستعد،‌ باهوش و كنجكاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند. اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیك بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار كنند و در نتیجه كنجكاوی آنها تحریك نمی‌شود و تعداد اندكی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیك علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌كنند.» مهم این است كه دانشجوی فیزیك از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد
وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر:
امروزه اگر ما به فكر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف كشورمان از نظامی گرفته تا پزشكی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از كشورهای دیگر بخریم كه این كار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی كشور ما به كشورهای صنعتی می‌گردد
دكتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتكاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم كه چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بكنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیك امكان‌پذیر است چرا كه متخصصان فیزیك می‌توانند موجب بهبود كیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بكند. یعنی ما به جای این كه مواد خام خود را خیلی ارزان صادر كنیم به یاری دانش فیزیك آنها را به محصولات ساخته تبدیل بكنیم چرا كه این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.
كار ی كشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این كشور به یاری صنایع نیمه‌رسانا، ترانزیستور و الكترونیك پیشرفت كرده است،‌صنایعی كه علم زیربنایی آنها فیزیك می‌باشد.»
نكات تكمیلی
دكتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیك، در دوره لیسانس مشترك چرا كه دانشجویان فیزیك تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌كنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یك لیسانس گرایش فیزیك حالت جامد یا هسته‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یك لیسانس فیزیك در هیچ‌یك از گرایشها متخصص نمی‌شود».
دكتر عراقی استاد فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر با تاكید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیك در دوره كارشناسی باید 130 واحد بگذراند كه دروس تخصصی هر یك از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شك 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد كند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌كند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترك اما در دروسی مختلف در هر یك از گرایشها تدریس می‌شود یعنی كتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در كل همه به اطلاعات یكسانی دست پیدا می‌كنند. در نتیجه یك لیسانسه فیزیك، یك كارشناس فیزیك به معنای عام آن است و كارشناس یا متخصص در یكی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 28 فروردین 1396 08:09 ب.ظ
سلام... من واقعا فیزیک را دوست دارم اونم به خاطر نجوم آیا در ایران نجوم به درد میخورد . لطفا جواب بدید
پنجشنبه 24 فروردین 1396 09:54 ب.ظ
سلام.تورا بخدا سراغ فیزیک نرید.جزتحمل سختی وحل مسایل فوق العاده سنگین هیچ چیز دیگری ندارد.من شش سال ارشد فیزیک هسته ای گرفتم وتا حالا هیچ جا کار مرتبط با رشتم پیدا نکردم.حالا هم آواره این شرکت اون شرکتم.فقط یک کلمه فیزیک در ایران هیچ فایده ای نداره.عمرت را به فنا میدی.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 09:32 ب.ظ
سلام بر دوستان همدرد و رنج دیده.
یکشنبه 15 اسفند 1395 01:38 ب.ظ
الان همکلاسی های من اغلب یا معلمن یا تدریس خصوصی میکنن چندنفرم هواشناسی و مخابرات و بانک و... همه هم با مدرک فیزیک . نمیشه گفت خیلی بده ولی خب کلا اوضاع کار داغونه
یکشنبه 15 اسفند 1395 01:34 ب.ظ
سلام من ترم4 ارشد فیزیک اتمی ام خب فیزیک اصن استخدامی نداره بازارکارشم خوب نیست ولی بنظرمن رشته های ریاضی فیزیک اغلب همینطورن باید فعال باشی وگرنه استخدامی ها الکی هستن .
پنجشنبه 12 اسفند 1395 09:20 ب.ظ
سلام منم ارشد فیزیک حالت جامدو خونم حالا بی کارم
شنبه 23 بهمن 1395 11:08 ب.ظ
سلام.
من نهم هستم وبین دوتا رشته تجربی وریاضی گیر کردم
می شه لطفا کمکم کنید؟؟؟
ممنون
دوشنبه 11 بهمن 1395 10:47 ب.ظ
دست شما درد نکنه
دوشنبه 15 آذر 1395 09:18 ب.ظ
من دانشجوی دکترای زمین شناسیم. وضع کارمون بد نیست. آخه یکی نیس تو این مملکت پاشه داد بزنه روی این مدیرهای وزارت علوم که آخه مترسک ها! چرا خیلی از رشته ها رو تعطیل نمیکنید؟ باید حتما دانشجوی ساده لوح بدبخت بشه تا جیب اساتید واسه تدریس دانشگاهی پر بشه؟
پنجشنبه 11 آذر 1395 01:22 ب.ظ
سلام من فوق لیسانس مهندسی مکانیک دارم بعضیامیگن خوبه ولی بعضیامیگن بده ن میدونم تغییرشته بدم تجربی یانه لطفاکمکم کنید؟؟
چهارشنبه 10 آذر 1395 06:46 ب.ظ
سلام به نظر من رشته فیزیک اصلا به درد نمیخوره من الان دارم میخونم ولی میخوام تغییر رشته بدم اصلا بازار کار نداره اصلا
یکشنبه 7 آذر 1395 12:00 ق.ظ
فیزیک جز بهترین رشته های دنیاست اینکه شما بیکارین به عرضتون ربط داره که موندین توی خونه
من خودم کارگاه لیزر سازی زدم درامدم فوق العاده است رشتمم فیزیک مهندسی دزفول بودم
جمعه 5 آذر 1395 10:47 ق.ظ
آقا فیزیک تو ایران بددرد نمی خوره.
پنجشنبه 13 آبان 1395 01:03 ق.ظ
. موفق باشینبه نظر من اینکه فارغ التحصیلان فیزیک بیکارند از تنبلی خودشون هم هست اکثر دانش آموزان و دانشجویان مشکل درس فیزیک را دارند کلاس خصوصی بگیرین درآمد خوب داشته باشین یکی از دوستام استخدام آموزش و پرورش شد 30 ساله هست و مجرد فقط ماهی هفت میلیون غیر از حقوق آموزش و پرورش از کلاس خصوصی درآمد داره. باید فعال باشین
دوشنبه 10 آبان 1395 11:49 ب.ظ
سلام من ارشد فیزیک جامدم خیلی پشیمونم که برای این رشتهوقت گذاشتم اصلا کاری وجود نداره .امسال ارشد فیزیک پزشکی هم قبوول شدم که انصراف دادم اونایی که لیسانس قیزیک رو گرفتن برن فیزیک پزشکی بخونن حداقل وابسته به وزارت بهداشته وضعیتش بهتره
چهارشنبه 28 مهر 1395 10:59 ب.ظ
سلام من الان ترم ۵ فیزیک حالت جامد دانشگاه بوعلی ام..به نظرم خیلی اغراق کردین چون من خیلی از دانشجوهای دکترا رو میبینم که تو دانشگاهی که دارن درس میخونن به بچه های کارشناسی درس میدن..پس ربطی به پارتی داشتن نداره ..وقتی معدلت بالا باشه و مقاله داشته باشی ینی از نظر علمی خوب باشی دانشگاه ادمو قبول میکنهhase
دوشنبه 26 مهر 1395 08:51 ب.ظ
سلام منم رشتم فیزیک بودش و الانم بیکار از همه جا رونده و مونده شدم کلیم دنبال کار بودم ولی الان بیکار تراز همیشم شدم یه مرده متحرک
دوشنبه 19 مهر 1395 05:20 ب.ظ
من سال 85 ارشد فیزیک از چمران اهواز گرفتم و هنوز در کشور جایی ندارم. کاری با دختر خانما ندارم اونا آزادن ...
اما آقایون لطفا قدر عمر و جوانیشون بدونن و تو چاه نیفتن . داداشم باشی بخوای فیزیک بری شب تو خواب سرت میبرم که بعد سربار اجتماع نشی .لطفا دقت کنید
یکشنبه 18 مهر 1395 08:21 ب.ظ
سلام بچه ها.
منم فوق فیزیک دارم..دانشگاه دولتی ام بودم و بهترین استادارو هم باهاشون درس گرفتم.اگه میخواید که توی زندگیتون آرامش شغلی داشته باشید و توی سرتون نزنند لطفا فیزیک نخونین. فیزیک رشته سختیه بازار کارشم داغون که چی بگم.صفره صفره...توی علوم پایه کمترین استخدامیا رو فیزیک داره..حالا اگه نمیخواین از توش شغل براتون در بیاد و علاقه دارین برین بخونین ولی اگه میخواین باهاش کار کنین بهتون بگم که مملکت ما برنامه ای برای این رشته نداره. بی خودی ام جبهه نگیرین و منطقی باشین ..دوستانه میگم من این راهو رفتم و چوبشو خوردم شما خواهشا نرید.اگه فیزیک میخونی سریع برو تغییر رشته بده به رشته های دیگه و وقت خودت و جونیتو هدر نده دوست من..یاعلی.
جمعه 16 مهر 1395 09:26 ب.ظ
میتونم باتون درارتباط باشم رهاجان؟اخه من هیچکیوندارم که فیزیک خونده باشه وبتونه راهنماییم کنه
پنجشنبه 15 مهر 1395 01:34 ب.ظ
میتونم باتون درارتباط باشم رهاجان؟اخه من هیچکیوندارم که فیزیک خونده باشه وبتونه راهنماییم کنه
پنجشنبه 15 مهر 1395 12:54 ب.ظ
سلام
فوق لیسانس فیزیک ازدانشگاه ملی هستم،توروخداآقایون نرین سراغ فیزیک؛بیکاری وافسردگی بین فارغ التحصیلان این رشته بیدادمیکنه،نریییییییین سراغ این رشته،توروخدانرین،هیچی توش نیست.
پنجشنبه 15 مهر 1395 09:49 ق.ظ
من فوق لیسانس نانوفیزیک هستم. باید بهتون بگم که تو این مملکت هیچی واسه فیزیک نیست. دقیقاً هیچی و نه بیشتر. اگر فیزیک بخونید باید تا مقطع دکتری برید و بعدش هم پشت در دانشگاهها بمونید واسه جذب هیئت علمی که اونم فقط پارتی میخواد. اگر از توی فیزیک دنبال شغل میگردین کاملا در اشتباهید مگر تدریس اونم به صورت خصوصی و آموزشگاه کنکور که حالا یا کارتون بگیره یا نگیره!!
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:33 ب.ظ
میتونم باتون درارتباط باشم رهاجان؟اخه من هیچکیوندارم که فیزیک خونده باشه وبتونه راهنماییم کنه
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:31 ب.ظ
خب من که نمیتونم الان تربیت بخونم توبرگ سبزم فیزیک وفیزیک مهندسی رواوردم
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:28 ب.ظ
خواهشاجواب بدین چون ب آب علاقه ای ندارم ولی خیلی دوس دارم دبیرشم
چهارشنبه 14 مهر 1395 05:37 ب.ظ
سلام دوستم باران جان .من دانشجوکارشناسی فیزیکم وهنوز نمیدونم دقیق چی دراینده پیش رومه ولی ازتحقیق واکتشاف خوشم میاد وبه فکر اینم درامد زیادی از راها وکارای دیگه بدست بیارمو بعدبه علاقم ک تحقیق وفیزیک و.. برسم.شمابه علاقت نگاه کن.بله تدریس درمدارس غیرانتفاعی ویاتدریس خصوصی وحتی دولتی اگه ازمون فراگیر برگزارکنن که هرچندسال برگزارمیشه میتونی معلم شی.ولی اگ هدفت فقط تدریسه تربیت معلم بخون دبیری فیزیک. ک نیاز به گزروندن دوره هم نداری وراحتری. فیزیک درحد کارشناسی مسایل پیشرفته فیزیک دبیرستان و..ست ترمهای اول اسان وترمهای اخر که گرایشیه کی مشکله.
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:24 ق.ظ
خواهشاجواب بدین چون ب آب علاقه ای ندارم ولی خیلی دوس دارم دبیرشم
چهارشنبه 14 مهر 1395 11:18 ق.ظ
خواهشاجواب بدین چون ب آب علاقه ای ندارم ولی خیلی دوس دارم دبیرشم
چهارشنبه 14 مهر 1395 09:10 ق.ظ
خواهشاجواب بدین چون ب آب علاقه ای ندارم ولی خیلی دوس دارم دبیرشم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
   
   
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ