تبلیغات
فیزیک - آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : حامد رئیسی
نظرسنجی
آیا واقعا رشته فیزیک را دوست دارید یا به اجبار فیزیک می خوانید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فیزیک
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
امروزه اگر كشوری بخواهد پیشرفت كند باید پژوهش كند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش كند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها كار كند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یك تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیك حضور دارند چون هر كاری كه بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیكی داشته باشد.
دكتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یك دستگاه الكتریكی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیكی بر آن حاكم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.»
«اگر كسی فیزیك را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف كشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیك مطلب مختلفی از قبیل الكتریسیته و مكانیك می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌كنند.»
آقای صحبت‌زاده دانشجوی دكتری فیزیك دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیك می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد كارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای، مراكز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشكی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت كنند.»
داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر كسی به امید به دست آوردن یك موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیك بشود، باید بداند كه در انتها فقط یك مدرك لیسانس به دست خواهد آورد. برای این كه رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیك در جامعه ما موقعیت كاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب كلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»
البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌كند كه رشته فیزیك انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این كه فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب كرده‌اند و گرنه دانشجویانی كه با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب كرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌كند. برای مثال یكی از فارغ‌التحصیلان این رشته كارگاهی برای ساخت وسایل اپتیكی دایر كرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شركت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شركت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی كه در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد كرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
اسماعیلیان دانشجوی دكتری فیزیك هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیك منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.» سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است كه دانشجوی این رشته باید به فیزیك علاقه‌مند باشد به این معنی كه از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده كند.
برای مثال با توجه به معلومات فیزیك دبیرستانی خود بررسی كند كه آبی كه از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریك می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟
بی‌شك عواملی كه باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، كنجكاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفكر فراوان بود كه با مشاهده پدیده‌های تكراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را كشف كرد.
دكتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی كه با اتفاقات علمی كار دارند در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیك به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌كنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی كه مستعد،‌ باهوش و كنجكاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند. اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیك بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار كنند و در نتیجه كنجكاوی آنها تحریك نمی‌شود و تعداد اندكی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیك علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌كنند.» مهم این است كه دانشجوی فیزیك از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد
وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر:
امروزه اگر ما به فكر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف كشورمان از نظامی گرفته تا پزشكی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از كشورهای دیگر بخریم كه این كار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی كشور ما به كشورهای صنعتی می‌گردد
دكتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتكاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم كه چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بكنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیك امكان‌پذیر است چرا كه متخصصان فیزیك می‌توانند موجب بهبود كیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بكند. یعنی ما به جای این كه مواد خام خود را خیلی ارزان صادر كنیم به یاری دانش فیزیك آنها را به محصولات ساخته تبدیل بكنیم چرا كه این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.
كار ی كشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این كشور به یاری صنایع نیمه‌رسانا، ترانزیستور و الكترونیك پیشرفت كرده است،‌صنایعی كه علم زیربنایی آنها فیزیك می‌باشد.»
نكات تكمیلی
دكتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیك، در دوره لیسانس مشترك چرا كه دانشجویان فیزیك تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌كنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یك لیسانس گرایش فیزیك حالت جامد یا هسته‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یك لیسانس فیزیك در هیچ‌یك از گرایشها متخصص نمی‌شود».
دكتر عراقی استاد فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر با تاكید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیك در دوره كارشناسی باید 130 واحد بگذراند كه دروس تخصصی هر یك از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شك 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد كند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌كند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترك اما در دروسی مختلف در هر یك از گرایشها تدریس می‌شود یعنی كتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در كل همه به اطلاعات یكسانی دست پیدا می‌كنند. در نتیجه یك لیسانسه فیزیك، یك كارشناس فیزیك به معنای عام آن است و كارشناس یا متخصص در یكی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 24 مهر 1396 03:55 ب.ظ
سلام من رشته ی فیزیک دانشگاه دولتی قبول شدم به فیزیک علاقه ام دارم ب نظرتتون رشته ی خوبیه؟
چهارشنبه 19 مهر 1396 04:54 ب.ظ
سلام من استعداد بی‌نذیری در ریاضی و فیزیک دارم با وجود این اوضا چقدر میتونم موفق باشم اگه کارهای مهمی انجام بدم و معروف باشم
شنبه 15 مهر 1396 02:41 ب.ظ
هیا فقط می خواست به شما یک سر کوتاه و به شما بدهد
می دانم چند از تصاویر به درستی بارگذاری نمی شوند. من مطمئن نیستم اما من فکر می کنم این
موضوع اتصال من آن را در دو مرورگر اینترنت مختلف امتحان کردم
و هر دو نتایج مشابهی را نشان می دهند.
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:40 ب.ظ
سلام برای فیزیک هسته ای اگه بخوایم بورسیه بگیریم و از کشور بریم بازهم بازار کارش خوب نیست؟
دوشنبه 20 شهریور 1396 12:10 ب.ظ
سلام من 14 سالمه و امسال باید انتخاب رشته کنم بنظرشما 10 ساله دیگه که من باید وارد بازار کار بشم بازار کار چطور اگه برم رشته ریاضی فیزیک
پنجشنبه 16 شهریور 1396 01:52 ب.ظ
سلام این جا همه درد و دل می کنند، چقدر خوب.
خوب دوستان راست می گویند. من هم الان دو ساله که ارشدم را در فیزیک ذرات بنیادی گرفتم.
الان یه شرکته که دیگه خیلی دوستم داشته و ارزش برام قائل شده یه کار مهندسی که تقریبا سررشته ای ازش ندارم به من سپرده. هنوز هم بعد چند ماه پولی نگرفتم. این جا بین مهندس ها وقتی می خواهی کار اون ها را انجام بدهی می بینی که اون ها هر کدوم در رشته خودشون 100 قدم از تو جلوترند. شاید به عنوان یک فیزیسین از همه رشته ها یه چیزهایی بدونی اما در هر رشته ای از بچه های اون رشته چندین قدم عقب تری.
در هر حال اذیت خیلی می شوید.
ولی این که این رشته به درد کشور می خوره یا نه شک نکنید. بلکه دوندگی توی این رشته وحشتناکه
چهارشنبه 15 شهریور 1396 12:50 ب.ظ
It's remarkable designed for me to have a web
site, which is good in favor of my experience.
thanks admin
سه شنبه 14 شهریور 1396 11:37 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading all of your article post.
I wanted to write a little comment to support you.
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:10 ق.ظ
Generally I don't learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured
me to try and do it! Your writing taste has been surprised me.
Thanks, quite great article.
یکشنبه 12 شهریور 1396 02:02 ق.ظ
I really like what you guys are up too. This sort of clever work and reporting!
Keep up the terrific works guys I've included you guys to our
blogroll.
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:37 ب.ظ
Thanks very nice blog!
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:33 ب.ظ
Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wished
to say that I've really enjoyed surfing around your weblog posts.
In any case I will be subscribing for your rss feed and
I am hoping you write again very soon!
دوشنبه 9 مرداد 1396 08:32 ب.ظ
I used to be able to find good information from your
blog articles.
شنبه 24 تیر 1396 03:32 ب.ظ
سلام. من نهمم میخوام بدون کدوم یک از زیر رسته های فیزیحو بردارم خوبه خواهشا اگه میتونید هر چه رود تر به من بگید
دوشنبه 19 تیر 1396 06:12 ب.ظ
دوستان لطفا هوشیار باشید فیزیک در ایران فقط وفقط نابودی و فناست . کارشناس ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی
شنبه 17 تیر 1396 01:39 ب.ظ
من ارشد فیزیک از دانشگاه دولتی و در سطح خوب گرفتم!مقاله خارجی و داخلی هم زیاد داشتم فقط تو ایران پارتی باید داشته باشید!تدریس خصوصی هم میکنم ولی همه بدنبال کسی هستن اسم و رسم دار باشه یا دبیر رسمی آموزش پرورش باشه به همین خاطر اصلا هم درآمد خوبی ندارم با اینکه خیلی دوندگی میکنم! دوستمم دکترای فیزیک جامد داره از دانشگاه دولتی اونم هنوز بلاتکلیف فقط داره بصورت حق التدریسی تدریس میکنه که درامدش فقط خرج رفت و امد و ... هست! توصیه میکنم اصلا سراغ رشته فیزیک نرید
سه شنبه 13 تیر 1396 09:53 ق.ظ
سلام .اقای محمد چه جوری کارگاه زدین میتونم ازتون راهنمایی بگیرم
یکشنبه 11 تیر 1396 10:42 ب.ظ
سلام من واقعا به این رشته علاثه دارم و می خوام دنبالش کنم.
اصلا به بازار کار اهمیتی نمی دم دوس دارم فقط جایی باشه که بتونم به کارم تو این رشته ادامه بدم جایی مثلا تو دانشگاه این امکان پذیره؟
و اینکه ممکنه بپرسید زن و بچه چی؟ در این باره باید بگم که عشق و اینجور چیرا رو چیز مسخره ای میدونم و از هر چیزی که باعث بشه عقل و ذهن رو از کار بندازه بدم میاد(به هر حال قرار نیست که همه یجور باشن)
در مورد هزینه زندگی هم باید بگم که واقعا مهم نیست که کجا زندگی کنم کافیه کتاب و کامپیوتر باشه تا هرجایی بمونم(همین الانشم اتاق رو به کل خونه ترجیح میدم و خیلی وقته تو حال ننشستم)
تنها هزینه ای که می تونم داشته باشم پول غذا و اینترنته و اجاره است که با توجه به چیزایی که گفتم فک نکنم زیاد باشه(در کل آدم کم مصرفیم)
ممکنه با خودتون بگید این چجور دیوونییه دیگه به هر حال هر کسی یه شخصیتی داره که من اینجوریم
حالا نظرتون بابت ورود من به رشته فیزیک چیه؟
(به هر رشته دیگه ای که برم همین اوضاع برقراره)
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 02:17 ب.ظ
اگه عمر و جوونیت رو دوست داری این رشته رو فراموش کن.من تصمیم به خودکشی دارم
سه شنبه 26 اردیبهشت 1396 04:53 ق.ظ
بسیار قلب از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا نه حل و فصل
خوب با من پس از برخی از زمان.

جایی در سراسر جملات شما موفق به من مؤمن
اما فقط برای بسیار در حالی
که کوتاه. من این مشکل خود را با جهش در
منطق و شما ممکن است را خوب به کمک پر کسانی که
شکاف. اگر شما که می توانید انجام من می مطمئنا تا پایان تحت
تاثیر قرار داد.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:30 ب.ظ
I'm truly enjoying the design and layout of your site.
It's a very easy on the eyes which makes it much more
enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
Great work!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 01:21 ب.ظ
Hey there! I realize this is sort of off-topic
but I needed to ask. Does building a well-established website
like yours require a large amount of work? I am brand new to running a blog
but I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I will
be able to share my own experience and feelings
online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
Appreciate it!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:59 ب.ظ
I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really pleasant paragraph on building up new website.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:51 ق.ظ
Just wish to say your article is as astonishing.
The clarity on your put up is just cool and i could suppose you're an expert in this subject.
Well with your permission let me to seize your feed to stay updated with imminent post.
Thanks one million and please keep up the enjoyable work.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 11:28 ق.ظ
What's up, this weekend is pleasant in support of me, as this
moment i am reading this enormous informative paragraph here
at my house.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:46 ق.ظ
Hi, all the time i used to check blog posts
here in the early hours in the dawn, for the reason that i love to gain knowledge of more and more.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:28 ق.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your website provided us with valuable information to
work on. You have done an impressive job and our whole
community will be grateful to you.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:46 ق.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unpredicted emotions.
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:28 ب.ظ
I visited various web pages but the audio feature for audio songs existing at this website is
in fact superb.
دوشنبه 28 فروردین 1396 07:09 ب.ظ
سلام... من واقعا فیزیک را دوست دارم اونم به خاطر نجوم آیا در ایران نجوم به درد میخورد . لطفا جواب بدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
   
   
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ