تبلیغات
فیزیک - آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : حامد رئیسی
نظرسنجی
آیا واقعا رشته فیزیک را دوست دارید یا به اجبار فیزیک می خوانید؟

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فیزیک
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
آینده شغلی، بازار كار، درآمد رشته فیزیک
امروزه اگر كشوری بخواهد پیشرفت كند باید پژوهش كند و چیزهای جدیدی بسازد. اگر بخواهد پژوهش كند باید به آزمایشگاهها برود و اگر بخواهد در آزمایشگاهها كار كند،‌ احتیاج به تیم علمی دارد و در یك تیم علمی نیز همیشه متخصصان شاخه‌های مختلف فیزیك حضور دارند چون هر كاری كه بخواهیم انجام بدهیم باید بنیان فیزیكی داشته باشد.
دكتر پروین در ادامه می گوید: «برای مثال اگر بخواهیم یك دستگاه الكتریكی بسازیم اول باید بدانیم چه قوانین فیزیكی بر آن حاكم است و بعد از شناخت آن قوانین، می‌توان دستگاه مورد نظر را با استفاده از فن و هنر ساخت.»
«اگر كسی فیزیك را خوب خوانده باشد در سازمانهای مختلف كشور از قبیل صداوسیما، برنامه و بودجه، مخابرات و همچنین در صنایع مختلف مفید واقع شده و موفق می‌گردد. چون دانشجویان فیزیك مطلب مختلفی از قبیل الكتریسیته و مكانیك می‌خوانند و در زمینه‌های مختلف دید وسیعی پیدا می‌كنند.»
آقای صحبت‌زاده دانشجوی دكتری فیزیك دانشگاه شهید بهشتی در مورد موقعیت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان فیزیك می‌گوید: «فارغ‌التحصیلان این رشته در حد كارشناسی می‌توانند در صنعت مخابرات و ارتباطات ، نیروگاههای هسته‌ای، مراكز تولید قطعات غیرهادی و سلول‌های خورشیدی، صنایع تولید و نگهداری لیزر در صنعت، پزشكی و نظامی و سازمان انرژی اتمی فعالیت كنند.»
داریوش شیرازی فارغ‌التحصیل این رشته نیز می‌گوید: «اگر كسی به امید به دست آوردن یك موقعیت شغلی مناسب، واردرشته فیزیك بشود، باید بداند كه در انتها فقط یك مدرك لیسانس به دست خواهد آورد. برای این كه رشته‌های علوم پایه و از جمله فیزیك در جامعه ما موقعیت كاری مناسبی ندارند و در نهایت اگر شانس داشته باشند جذب كلاسهای تقویتی و خصوصی می‌شوند.»
البته این در مورد دانشجویانی صدق می‌كند كه رشته فیزیك انتخاب چهل یا سی به بعد آنها بوده است و در واقع به امید این كه فقط در دانشگاه پذیرفته شوند این رشته را انتخاب كرده‌اند و گرنه دانشجویانی كه با علاقه و دقت و تامل بسیار این رشته را انتخاب كرده‌اند حتی به صورت خصوصی نیز در این رشته فعالیت می‌كند. برای مثال یكی از فارغ‌التحصیلان این رشته كارگاهی برای ساخت وسایل اپتیكی دایر كرده است و یا تعدادی از فارغ‌التحصیلان با شركت ایران خودرو برای بعضی از پروژه‌های این شركت قرارداد بسته‌اند چون دانشجویان این رشته یاد می‌گیرند با مسائلی كه در پیش رویشان قرار می‌گیرد براحتی برخورد كرده و مدل‌ ساده‌ای برای حل مسائل ارائه بدهند.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
اسماعیلیان دانشجوی دكتری فیزیك هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید: «فیزیك منهای ریاضی یعنی صفر به همین دلیل دانشجویان این رشته باید از نظر ریاضیات در سطح بسیار بالایی باشند.» سامان مقیمی عراقی نیز معتقد است كه دانشجوی این رشته باید به فیزیك علاقه‌مند باشد به این معنی كه از آنچه یاد گرفته است بتواند در زندگی روزمره خویش استفاده كند.
برای مثال با توجه به معلومات فیزیك دبیرستانی خود بررسی كند كه آبی كه از شیر آب می‌ریزد چرا به تدریج باریك می‌شود و سطح مقطع آن در این هنگام به چه حدی می‌رسد؟
بی‌شك عواملی كه باعث شد نیوتن با افتادن سیب پی به قانون جاذبه ببرد، كنجكاوی مفرط، صبر و بردباری، مطالعه و آزمایش‌های مستمر و قدرت تحلیلی همراه با تفكر فراوان بود كه با مشاهده پدیده‌های تكراری و عادی زندگی روزمره قوانینی را كشف كرد.
دكتر منیژه رهبر در این باره می‌گوید: «برخلاف رشته‌های مهندسی كه با اتفاقات علمی كار دارند در رشته‌های علوم پایه از جمله فیزیك به چگونگی پیش‌آمدهای علمی توجه می‌كنند و در واقع به دنبال یافتن دلایل و چرایی هر پدیده یا اتفاق هستند و به همین دلیل بچه‌هایی كه مستعد،‌ باهوش و كنجكاو هستند، می‌توانند در این رشته موفق گردند. اما متاسفانه چون در دبیرستان فیزیك بخوبی آموزش داده نمی‌شود و دانش‌آموزان تنها به حفظ فرمول‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند بین آنچه خوانده‌اند و آنچه در دنیای خارج وجود دارد، ارتباط برقرار كنند و در نتیجه كنجكاوی آنها تحریك نمی‌شود و تعداد اندكی از دانش‌آموزان با استعداد به رشته فیزیك علاقه‌مند شده و این رشته را انتخاب می‌كنند.» مهم این است كه دانشجوی فیزیك از آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد به راحتی نگذرد
وضعیت نیاز كشور به این رشته در حال حاضر:
امروزه اگر ما به فكر پیشرفت و ساخت وسایل صنایع مختلف كشورمان از نظامی گرفته تا پزشكی نباشیم باید این صنایع را به صورت آماده از كشورهای دیگر بخریم كه این كار احتیاج به سرمایه‌ای گزاف دارد و باعث وابستگی كشور ما به كشورهای صنعتی می‌گردد
دكتر رهبر نیز در همین زمینه می‌گوید: «ما در ایران صنایع چندانی نداریم و صنایع موجود نیز بیشتر مونتاژ بوده و ابتكاری نیست اما اگر روزی بخواهیم صنایع پیشرفته‌ای داشته باشیم باید خواص مواد را بدانیم تا متوجه شویم كه چطور می‌توان از آنها استفاده بهتری بكنیم و وضعیت آن را بهبود ببخشیم و چنین پیشرفتی تنها با توسعه و پیشرفت علم فیزیك امكان‌پذیر است چرا كه متخصصان فیزیك می‌توانند موجب بهبود كیفیت محصولات گشته و یا وسایل جدید طراحی بكند. یعنی ما به جای این كه مواد خام خود را خیلی ارزان صادر كنیم به یاری دانش فیزیك آنها را به محصولات ساخته تبدیل بكنیم چرا كه این محصولات ارزش افزوده بسیار زیادی دارد.
كار ی كشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن انجام داد. چون این كشور به یاری صنایع نیمه‌رسانا، ترانزیستور و الكترونیك پیشرفت كرده است،‌صنایعی كه علم زیربنایی آنها فیزیك می‌باشد.»
نكات تكمیلی
دكتر هادی دویلو استاد مهندسی هسته‌ای دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر می‌گوید: «بیشتر واحدهای درسی دانشجویان گرایش‌های مختلف رشته فیزیك، در دوره لیسانس مشترك چرا كه دانشجویان فیزیك تنها در سال آخر تحصیلی اقدام به انتخاب گرایش خود می‌كنند و هر گرایش نیز تنها 9 واحد تخصصی یعنی سه درس تدریس می‌شود و به همین دلیل نمی‌توان بین یك لیسانس گرایش فیزیك حالت جامد یا هسته‌ای و یا سایر گرایشهای تفاوتی قائل شد یعنی یك لیسانس فیزیك در هیچ‌یك از گرایشها متخصص نمی‌شود».
دكتر عراقی استاد فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر با تاكید بر همین امر می‌گوید: «هر دانشجوی فیزیك در دوره كارشناسی باید 130 واحد بگذراند كه دروس تخصصی هر یك از گرایشها فقط 9 واحد از این 130 واحد است و بدون شك 9 واحد نمی‌تواند تغییری در دیدگاه دانشجویان ایجاد كند و هر دانشجو فقط شناختی جزئی نسبت به گرایش مورد نظر خود پیدا می‌كند. تازه، گاه همین 9 واحد نیز به گونه‌ای مشترك اما در دروسی مختلف در هر یك از گرایشها تدریس می‌شود یعنی كتابها یا واحدهای درسی هر گرایش، متفاوت است اما در كل همه به اطلاعات یكسانی دست پیدا می‌كنند. در نتیجه یك لیسانسه فیزیك، یك كارشناس فیزیك به معنای عام آن است و كارشناس یا متخصص در یكی از گرایشهای فوق به شمار نمی‌آید.»
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 12:03 ب.ظ
من ارشد فیزیک حالت جامد خوندم و هرجایی برای کار میرم فقط میگند چه رشته سختی و افرین ولی نیاز نداریم یا بازنشسته ها و دبیران را به کار گرفتند. توی صنعت هم که هیچ هنوز توی دوره غار نشینی زندگی میکنند.
سه شنبه 24 فروردین 1395 09:43 ب.ظ
سلام،میگن دنیا روی دوتا علم میچرخه :فیزیک و اقتصاد. ولی ما که نمیبینیم تو ایران هیچ ارزشی برای فارغ التحصیلاش ، نخبه هاش قائل باشن. خواهر من دکترای فیزیک حالت جامدش و گرفته، راهنمایی و دبیرستانشم جزو بچه های تیز هوش بوده،دوتا ثبت اختراع هم توی امریکا داشته ولی مسئولای این مملکت هیچ حمایتی از اختراعاش نکردن. واقعا متاسفم برای این مملکت. ماله همینم هست که ایران هیچ پیشرفتی نمیکنه. خواهرمم الان اینقد ناراحته تا حدی که افسردگی گرفته.
سه شنبه 17 فروردین 1395 11:15 ب.ظ
تو این جامعه راهت ندادن برو یه جا که بدن مخصوصا ادم باهوشو که از اینجا میدزدن
سه شنبه 17 فروردین 1395 11:09 ب.ظ
وبلگت اشتباهه مکانیک رشته ریاضی شغل پر درامدی داره یا رشته ی هوا فضا هم همین طور یا رشته ی برق که گرایشش قدرتو الکترونیکش خوبه درامد داره
جمعه 21 اسفند 1394 09:25 ب.ظ
الاغ نفهم
جمعه 21 اسفند 1394 09:25 ب.ظ
دوستانی که فیزیک خوندن و بیکارن .خاک بر سرتون خونه داری میکنین چون لیاقتته خونه موندی کار بیاد سراغت
تو باید یری سراغ کار
یکشنبه 16 اسفند 1394 11:10 ق.ظ
سلام من دانشجوی فیزیک هسته ایم واقعا به رشتم علاقه دارم ولی واقعیت اینه که الان دوره دوره پارتی بازیه هر کی پارتی داشته بشه کارش ردیفه کشور قدر ادمای مارو نمیدونه طرف رفته درس خونده ثبت اختراع کرده الان تو شرکت خصوصی زیر دست یه رییس بی سواده که نمیتونه اسم خودشو درستو حسابی بنویسه داره کار میکنه من واقعا متاسفم برای اون ادمایی که قدر مارو نمیدونن
سه شنبه 27 بهمن 1394 10:59 ب.ظ
فقط فیزیک رو عشق است - اگ کسی واقعا درسشو خوب خونده باشه ، مطمینا کار براش پیدا میشه . به منم خیلی از فامیلامون گفتن برو یه رشته ی دیگه ولی من بخاطر علاقه ام ، قیزیک رو برداشتم و هیچ وقت هم دلسرد نشدم چون هدف داشتم و دارم و الان هم دانشجوی فیزیک هسته ای دانشگاه تبریزم . اگ کسی واقعا خوب درس بخونه ف واقعا کار براش هست .. برای مثال : رشته ی آی تی یکی از بورس ترین رشته هاست که بدون استثنا هرکی آی تی میخونه ، شغل هم براحتی پیدا میکنه ولی من خودم با چشمای خودم کسایی رو دیدم ک میگفتن آی تی نخونین ک شغل نداره . اینم بخاطر اینه ک اونا درسشونو درست وحسابی نخوندن . پس فقط به علاقه و هدفتون فکر کنید ن چیز دیگه . انیشتین فقط یه کارمند ساده ی ثبت اختراع بود که بواسطه ی فیزیک شد انیشتین .. با هم دیگه ایران رو میسازیم
جمعه 23 بهمن 1394 11:42 ق.ظ
سلام امیدوارم همه در تمام مراحل زندگیتون موفق باشید من دنشجوی فیزیک ورودی ۹۴ دانشگاه فردوسی واحد نیشابورم من کنکور رتبه ۴۰۰۰هزار شدم همه گفتن برو رشته برق ،برو مکانیک ولی من بخاطر علاقه ای که به فیزیک داشتم ۹۰تا انتخاب فیزیک زدم دیکه هیچی نزدم وه بخاطر پول هم نیومدم به این رشته چون کلا فیزیک یه بازیه معما گونه است وه من عاشق معمام وه تا جای که بتونم توی این رشته تلاش میکنم ترم اول هم معدلم شده ۱۸،۷۴ الان هم ترم دومم توصیه من به شما اینه که برید دنبال علاقه نه پول چون باعث میشه موفق باشید توی رشتتون و بعد از موفقیت هزینه های مادی خودش فراهم میشه. ****علاقه**** حداقل اگه به پول نرسیدید به علاقه که داشتید میرسید یه کارگر علاقه خیلی بهتر تا پزشک بدون علاقه ای که با جون هزاران نفر بازی میکنه من خودم هیچ علاقه به رشته های پزشکی نداشتم
دوشنبه 19 بهمن 1394 07:35 ب.ظ
سلام من فوق لیسانس فیزیک اتمی دارم حتی به عنوان استاد هم می گن لازم نداریم سه ساله بیکارم چه کارکنم؟
شنبه 10 بهمن 1394 09:30 ق.ظ
سلام من رشتم فیزیک اتمی باهنر کرمانه.حوصله درسو زیاد ندارم تا فوق بیشتر نمیخوام بخونم میخوام بدونم کحاها میتونم در اینده کار کنم و شاغل باشم؟
پنجشنبه 1 بهمن 1394 12:33 ق.ظ
سلام من کلاس نهم هستم.به رشته ی ریاضی علاقه ی زیادی دارم.اما می خواهم در مورد فیزیک هسته ای بدانم که ایا مشکل است یا نه؟
فیزیک هسته ای بهتر است یا مهندسی هسته ای.چون مادر پدرم با رشته ی ریاضی مخالف اند می خواهم به رشته ای بروم که نا امید وپشیمان نشوم.
سه شنبه 29 دی 1394 04:41 ب.ظ
ارشد فیزیک حالت جامد دارم وفعلا سه سال هست مشغول آشپزی و خانداریم.
جمعه 4 دی 1394 11:53 ق.ظ
شعله عاشقتم .مثل ذرات هوا . منم همینطورم با کارشناسی ارشد نانو. فیزیک رو فقط باید دانشگاه شریف خوند که بفهمی کجای دنیایی . میفهمند به دردشون میخوره یا نه. اگه علاقه داشته باشن زود خودشونو اماده میکنند که برن از ایران.
جمعه 4 دی 1394 11:33 ق.ظ
من رشته ام فبزیک هسته ای در آمد سالانش حدود1500000تا2500000در آمریکاست
پنجشنبه 19 آذر 1394 12:12 ق.ظ
560هزار دلار در ماه؟؟؟؟
نمیدونم از كجا این اطلاعات رو آوردید ولى دونستن واقعیت براى خودتونم خوبه اگه میخواید تصمیمى بگیرید، براى دونستن درامد هر شغلى توى امریكا میتونید برید ساید salary.com درمورد فیزیك هم با دكترى در بهترین شرایط سالى ٨٠تا ١٢٠هزار براى سه سال اول و كارتون خوب باشه بسته به دانشگاهتون از سال پنجم و ششم سالانه تا ١٨٠-٢٠٠هزار دریافتى خواهید داشت.
موفق باشید
دوشنبه 9 آذر 1394 10:23 ب.ظ
سلام منم رشته فیزیکم اصلانم فیزیک سخت نیست من رشتمو خیلی دوست داررررم
پنجشنبه 5 آذر 1394 05:55 ب.ظ
سلام من دکترا فیزیک هسته ای هستم .و الان در شهرم که یکی از توابع استانه کرمانه جزو استادان پروازی هستم .و ریسس دانشگاه پیام نور و ریس شورا شهر هستم من کرمان خود استان ساعتی 200 هزا تومن برام قیمت گذاشتن.
هدفم از این حرفا اینه که ادم تو هر رشته ای بتونه دست پای خودشو با کنه ملیاردر میشه
و البته یکی از عوامل موفقیت من اینه که تو ی شهری هستم که مثلا فیزیک هسته ای اونم دکترا فقط منم و مسلما همجا ازم استفاده میکنم .
پس بعد از گرفتن مدرک سعی کنید به شهری نسبتا عقب افتاده برین تا بار خودتونو ببندین
اگه پول براتون مهمه البته وگرنه ادم از رشتش بهترین لذتو میبره
جمعه 29 آبان 1394 05:16 ق.ظ
دوستان سلام
من دانشجوی سال سوم کارشناسی فیزیک حالت جامدم به نظر من توی ایران برای هیچ رشته ای تضمین صد در صد کار وجود نداره به دلیل اینکه کشور جهان سومی ما یه کشور مصرف کننده هستش نه یک کشور تولید کننده(منظورم توی همه ی زمینه ها است یعنی قابلیت بهره برداری از علمو نداره)ما تا موقعی که نفت داریم پیشرفت نمی کنیم این رو بهتون قول میدم!!!هر وقت که نفتمون ته کشید تازه در های پیشرفت رو به کشوره عزیزمون باز میشه و متاسفانه مسئولین هم حواسشون جای دیگه هست و کاری به این کار ها ندارن و با این وضع دانشگاه های غیر دولتی که همین جوری دانشجو جذب می کنن و به فکر جیب خودشونن تا من و شما؛اینا فقط دارن باعث میشن که مدرک گرایی رشد کنه نه علم و سواد!!! توصیه من به اونایی که دنبال پول هستن اینکه دنبال پول تو بازار بگردید نه سر کلاس های درس دانشگاه که با مدرکش کار پیدا کنین فیزیک خوندن علاقه شدید میخواد اونی که به رشتش علاقه داره و رشتشو باور داره به حرف این واون گوش نمیده و دل سرد نمیشه!!! یادتون باشه که این جا ایرانه هیچ چیزش معلومی نداره!!!
سه شنبه 12 آبان 1394 07:42 ب.ظ
بسم الله
تو کشوری که ماداریم زندگی میکنیم واسه هیچ چیزی کار نیست بعضیا فکر میکنن دکتری پولدارن ولی تو سایت وزارت بهداشت پیدا کردم ده هزار دکتر بیکار داریم واز طرف دیگه میگن رشته های پایه خوب نیست راس میگن(ولی فقط تو ایران) توی خارج ایران پزشکان درآدی حدود سی میلیون تومان ایران دارند و با موقعیت اجتماعی بالا و حد اقل حقوق یک فیزیکدان به تعداد پروژه هایی است که امتحان میکند یعنی ممکن است یک فیزیکدان درماه یک میلیارد و دیگری یک میلیون در امد داشته باشد پس نتیجه میگیریم نه تنها در ایران بلکه در تمام کشور ها با توجه به عرضه ی فرد پول در میاد به هیچ نهاد و سازمانی هم ربط نداره فقط عرضه
یکشنبه 10 آبان 1394 10:59 ب.ظ
من خیلی فیزیک اتمی رو دوس دارم و میخوام تو دانشگاه این رشته رو بخونم چون عاااااشقشم
سه شنبه 28 مهر 1394 02:49 ب.ظ
من ترم اول فیزیک جامددانشگاه گیلان هستم ولی همه ازالان میگن برات کارنیست خیلی دلسردشدم نمیدونم چیکارکنم یعنی اگه تادکتراهم بخونم برام کارنیست؟؟؟؟توروخداکمکم کنید
پنجشنبه 9 مهر 1394 01:14 ب.ظ
هرچی لیست رشته های دانشگاهی رو نگاه میکنم
هیچی بجز فیزیک نمیبینم
بیشتر از 100% بهش مطمئنم...
با رتبه 3000 به فیزیک میرم
چهارشنبه 8 مهر 1394 01:54 ب.ظ
تروخدا یکی یه راهنمایی درست کنه عین ذرات ریزتوهوا معلقم
چهارشنبه 8 مهر 1394 01:39 ب.ظ
من فیزیک جامد میخونم اما نمیدونم ادامه بدم یا هسته ای بخونم
سه شنبه 7 مهر 1394 02:53 ب.ظ
توصیه میکنم حتی با وجود علاقه به فیزیک این رشته رو انتخاب نکنید . من دبیرستان سمپاد درش خوندم . با رتبه سه رقمی کنکور فیزیک خوندم . فوق لیسانسم و دانشحوی انرژی اتمی بودم . ولی الآن حتی همون حا هم نیرو نمیگیره . دکتری خوندن هم در داخل به صرفه نیست . باید همچنان وبال گردن مدر و مادر باشی و هیچ موقعیت شغلی برات نیست .
چهارشنبه 1 مهر 1394 12:21 ب.ظ
دوســتان عزیز من دانشجوی فیزیک هسته ای هستم باتوجه به شرایط فعلی کشور کسایی رو داشتیم که توی مشاغل رده بالای جامعه مثل پزشکی بیکار هستن به نظرم باید بخاطر علم درس خوند چون جامعه ما تضمینی برای تولید شغل نداره.
پنجشنبه 26 شهریور 1394 11:22 ب.ظ
من رشته ی فیزیک هسته ای میخوندم وخیلی هم به این رشته علاقه داشتم ولی انقدگفتن که به درد نمیخوره که تغییر رشته دادم والان میخام مهندسی صنایع بخونم به نظرتون کار خوبی کردم؟
پنجشنبه 26 شهریور 1394 11:08 ب.ظ
من رشته ی فیزیک هسته ای میخوندم خیلی هم به رشته ام علاقه داشتم ولی انقدگفتن که به درد نمیخوره تغییر رشته دادم که مهندسی صنایع بخونم بنظرتون کار خوبی کردم؟
دوشنبه 23 شهریور 1394 08:26 ب.ظ
شمادعاکنیدمن سال دیگه یا فیزیک یا
برق قبول بشم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
 
   
   
دریافت همین آهنگ

قالب وبلاگ